WOW – Edycja I – Start!

Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy!

Bardzo się cieszymy, że trudna sytuacja epidemiologiczna w roku harcerskim 2020/2021 nie zmniejszyła zaangażowania, z jakim włączyliście się w pilotaż „WOW”. To dzięki Wam odbił się on szerokim echem również poza granicami Wielkopolski. Dlatego też z tym większą przyjemnością oddajemy w Wasze ręce pierwszą edycję propozycji programowej Wielkopolskiej Odznaki Wędrowniczej. (więcej…)

Zrób formę przed latem – Dyskusja

Kolejny odcinek pracy nad Formą przed Wami. Tym razem konspekt autorstwa phm. Michała Bienia, który w temacie Prawa Harcerskiego wprowadza formę Dyskusji. Prowadzący wprowadzi uczestników w metody merytorycznej oraz pozamerytorycznej dyskusji. Wraz z uczestnikami przeprowadzą rozmowę na zadany temat, w której każdy uczestnik będzie miał określone z góry zdanie. Po dyskusji każdy nazwie i podsumuje swoje doświadczenia. Dyskusja - konspekt

Zrób formę przed latem – Escape Room

Escape room (zwany także „pokojem zagadek”) jest to rodzaj rozrywki umysłowej, w ramach której uczestnicy zostają zamknięci w pokoju i muszą go opuścić w wyznaczonym czasie. W tym celu rozwiązują znajdujące się w nim zagadki. Pokój ma określoną tematykę, ma swoją fabułę lub motyw przewodni. Konspekt przygotowała - phm. Agata Pruss  EscapeRoom - konspekt    

Propozycja Programowa “Tropem Bohaterów”

"Tropem Bohaterów" to propozycja programowa przygotowana specjalnie dla Was!
80 lat temu wtedy nasi rówieśnicy musieli sobie zadać pytanie, czy są gotowi walczyć, a nawet umrzeć za ojczyznę. Odsunęli rozważania na temat własnej przyszłości na rzecz tej jednej, wspólnej pod wolnym biało-czerwonym sztandarem. My dziś mamy ogromne szczęście, że nie musimy stawać przed takimi pytaniami, dlatego naszym obowiązkiem jest wspomnieć tych, którzy przełożyli dobro narodu nad swój. Którzy swój młodzieńczy zapał przekuli w walkę przeciwko okupantowi. Poświęćmy czas na naszych zbiórkach na refleksję na tamten tamtych wydarzeń i spróbujmy zagłębić się w historię Szarych Szeregów w naszych małych ojczyznach.
DOWNLOAD

Wędrówka “Drużyny W”

W miniony weekend (23-25 listopada 2018) we Wrocławiu odbył się drugi zjazd Kursu Drużynowych Wędrowniczych „Drużyna W”. Wśród zadań uczestników znalazło się m.in. zorganizowanie wędrówki po mieście.

Oczywiście wędrówki w tradycyjnym wymiarze (z plecakiem w terenie) mają ogromną wartość (takie też już się podczas kursu odbyły), jednak tym wpisem chcielibyśmy Was zachęcić do tego, by wędrować ze swoimi drużynami także wtedy, gdy jesteście na terenach miejskich - czy to na biwaku, obozie, zimowisku, jak i podczas śródrocznej pracy. Taki rodzaj wędrówki daje dodatkowe możliwości związane z jej przebiegiem, które zdecydowanie warto wykorzystać! Poniżej przedstawiamy plan wędrówki Drużyny W przygotowany przez sekcję ds. trasy - Jakuba Bielewicza (lidera sekcji), Zosię Sobotę i Mateusza Gawrysiaka - i wykonany przez wszystkich obecnych na wrocławskim zjeździe. Zachęcamy do inspirowania się wypracowanym materiałem! (więcej…)

Biwak wędrowników – jak go zorganizować?

Biwak wędrowników - jak go zorganizować?

Autor odpowiedzi: Uczestnicy Biwaku Liderów Wędrowniczych

Odpowiedź na pytanie musimy zacząć od postawienia sobie kolejnego, które brzmi:

DLACZEGO chcesz zorganizować biwak?

  • Co w takiej formie jest atrakcyjnego dla wędrowników, a co dla Ciebie? Wśród odpowiedzi z pewnością mogłyby się znaleźć poniższe stwierdzenia: (więcej…)

W jaki sposób warto angażować wędrowników w działanie na rzecz innych?

W jaki sposób warto angażować wędrowników w działanie na rzecz innych, np. hufca, by sami chcieli to robić i by w ten sposób tworzyli niesamowite wydarzenia?

Autor odpowiedzi: hm.  Marcin Osuch

Projekty społeczne, lokalne wydarzenia, akcje charytatywne czy szeroko pojęta służba - mamy naprawdę wiele możliwości, aby - jako wędrownicy - angażować się w działalność na rzecz innych.

Możemy na przykład wspierać przedsięwzięcia organizowane z ramienia różnych organizacji jako wolontariusze - to wartościowa, ale najprostsza ścieżka, dobra na początek. Przecież możemy też być współorganizatorami lub organizatorami różnych akcji! Ich skala, rodzaj i poziom wykonania zależą od nas - może to być lokalne wydarzenie, trochę większe czy nawet ogólnopolskie!

Wszystko zależy jednak od dobrze zmotywowanych wędrowników i to tu właśnie zaczyna się nasza rola jako ich liderów - niezależnie od tego, co chcemy robić, ważne, by nasi ludzie widzieli w tym sens. Cel musi być dla nich jasny i zrozumiały - wtedy zrobią wszystko, by go osiągnąć!

Wsparciem w tych działaniach mogą być instrumenty metodyczne – stopnie sprawności, uprawnienia i Znaki Służby, korzystajcie z nich przy wspólnym planowaniu pracy! Świadomość celów działania wśród wędrowników to podstawa. Stosując tę jedną prostą zasadę będziecie mieć na swoim koncie wiele wyjątkowych inicjatyw: jednodniowy projekt, akcję społeczną czy wielkie biwaki ogólnochorągwiane, na których dacie innym wędrownikom możliwość szlifowania ich pasji. Wystarczy chcieć, by móc!