Znaki służb – jak zacząć z nimi pracować?

Znaki służb – jak zacząć z nimi pracować?

Autor odpowiedzi: phm. Kaja Niedziela

Pierwsze, co nasuwa się na myśl po takim pytaniu, to odpowiedź "Tak po prostu. Wybrać Znak. Wybrać wymagania. Ułożyć zadania i zrealizować projekt". Wydaje się to trudne do zrealizowania, ale nic bardziej mylnego! Ta prosta formuła może być drogowskazem do rozpoczęcia pracy z instrumentami metodycznymi, jakimi są Znaki Służb. (więcej…)

Jak współpracować z hufcową Kapitułą Stopni Wędrowniczych?

W mojej drużynie nie ma Kapituły Stopni Wędrowniczych – w jaki sposób powinniśmy współpracować z hufcową, aby próby w niej realizowane były jak najlepsze, a wędrownicy zmotywowani do podejmowania wyzwań?

Autor odpowiedzi: pwd. Weronika Witkowska

Praca bez kapituły w drużynie może wydawać się bardzo trudna, ale niekoniecznie musi do takich należeć - oczywiście warto dążyć do tego, by próby na naramiennik i stopnie wędrownicze były realizowane w środowiskach i formalnie nie potrzeba w tym celu powoływać kapituły. Jednak praktyką jest jej posiadanie, a gdy nie ma takiej możliwości w drużynie, z pomocą przychodzi kapituła hufcowa! (więcej…)

Wielkopolskie Wędrownictwo 2018

Droga Liderko! Drogi Liderze! Udostępniamy Tobie arkusz w którym zapraszamy drużynowych i przybocznych naszych wielkopolskich drużyn wędrowniczych do wspólnej rozmowy. Przygotowaliśmy zestaw pytań dzięki, którym będziemy mogli poznać Wasze drużyny i Wasze działania i jeszcze lepiej przygotować Referatowe formy takie jak np. program instruktorski na wZlocie!   Formularz znajdziesz tutaj: https://goo.gl/forms/5zyk5cfGQgPM5i1y1   Twój poświęcony czas będzie dla nas bezcenny. Jeżeli to możliwe to pomóż nam, aby ten link trafił do drużynowych i przybocznych wędrowniczych w Twoim środowisku.

Jak motywować do zdobywania stopni?

Większość członków mojej drużyny nie ma żadnego stopnia – w jaki sposób powinnam zmotywować ich do rozwoju, by gwiazdki jak najszybciej pojawiły się na ich pagonach?

Autor odpowiedzi: pwd. Agata Pruss

Z przykrością stwierdzam, że problem ten jest dość powszechny i niestety występuje w naprawdę wielu środowiskach - ile to razy zdarzyło mi się na wZlocie czy Watrze patrzeć na wędrownika, słuchać jego wypowiedzi, obserwować działania i wymieniać się z nim doświadczeniami, mając w głowie pytanie „dlaczego on jest nadal młodzikiem?”, „dlaczego jeszcze nie ma gwiazdek na jej pagonach?”… (więcej…)

Jak należy pracować z 10-tym punktem Prawa Harcerskiego w drużynie wędrowniczej?

Jak należy pracować z 10-tym punktem Prawa Harcerskiego w drużynie wędrowniczej, zwłaszcza wtedy, gdy wędrownicy i ich znajomi zaczynają „wchodzić w dorosłość”?

Autor odpowiedzi: hm. Anna Pospieszna

Wierzę, że podstawowym narzędziem pracy jest przykład instruktorski. A przykładem tym jest postawa instruktorska - na którą składają się zachowanie, wiedza i emocje towarzyszące danemu zagadnieniu. Wszystkie te trzy komponenty dają jej autentyczny obraz. (więcej…)

W jaki sposób kierować rozwojem drużyny wędrowniczej, w której brakuje celowości działań, a wyzwań i wyczynów nie ma?

W jaki sposób kierować rozwojem drużyny wędrowniczej, w której brakuje celowości działań, a wyzwań i wyczynów nie ma?

Odpowiada: phm. Piotr Paterek

Odpowiedź zawarta jest w wędrowniczej dewizie i kryje się w słowach "wyjdź w świat"!

Czasem warto złamać schemat, dokonać nowego rozdania i dać realnie współtworzyć program drużyny wędrownikom. To ich zainteresowania i horyzonty powinny być spoiwem oraz punktem zerowym. Wyjście w świat to nie tylko obserwacja i działanie - to również analiza porównawcza naszych atutów, mocnych czy słabych stron, indywidualnie i grupowo - jako drużyna. (więcej…)

Wędrownicy nie mają czasu…

Wędrownicy nie mają czasu, co, w połączeniu ze słabą frekwencją i brakiem zaangażowania, skutkuje tym, że odbywa się w ciągu roku zaledwie kilka zbiórek. Jak sprawić, by harcerstwo było dla nich atrakcyjne?

Autor odpowiedzi: Uczestnicy biwaku liderów 2017

Odpowiedź na to pytanie należy zacząć od klasycznego już „to zależy”. Nie ma czegoś takiego jak brak czasu - są tylko inne priorytety. Zawsze w takich sytuacjach należy szukać źródeł „problemu”. W tym przypadku prawdopodobnie tkwi on w sposobie, w jaki wędrownicy spędzają czas, który mogliby poświęcić na udział w zbiórce. (więcej…)

Wyjście na zewnątrz?

Co zrobić, gdy drużyna nie chce wyjść gdzieś na zewnątrz – jej członkowie nie chcą brać udziału w imprezach i  kształceniu w hufcu czy poza nim, nie nawiązują nowych znajomości, nie rozwijają się jako grupa?

Autor Odpowiedzi: Uczestnicy Biwaku Liderów Wędrowniczych 2017

W tym przypadku wszystko zależy od przyczyny, z powodu której występuje taki stan rzeczy. Czy wynika to z tego, że wędrownicy nie wiedzą, że można brać udział w tego rodzaju przedsięwzięciach, nie wiedzą, że takie wydarzenia mają miejsce czy może byli gdzieś kiedyś i się zrazili? (więcej…)

Większość drużyny nie posiada żadnego stopnia – jak to zmienić?

Większość drużyny nie posiada żadnego stopnia – jak to zmienić?

hm. Dominika Kaszubowska

Przychodzisz na pierwszą zbiórkę, patrzysz na tych starszych druhów/druhny i chcesz być taki jak on, zdobywać stopnie, sprawności! Wszystko! Dorastasz i dalej to samo – stopnie, stopnie, stopnie, w końcu instruktorskie. Jesteś wędrownikiem i co? Nagle się okazuje, że poszedłeś drogą instruktorską a gdzieś Twój samorozwój się zatracił? Przecież to nie tak! Albo przychodzisz na tyle późno na swoja pierwszą zbiórkę, że pęd za stopniami jest Ci zupełnie obcy. A może w Twojej drużynie nigdy nie zdobywało się stopni wędrowniczych? (więcej…)