Biwak wędrowników – jak go zorganizować?

Biwak wędrowników – jak go zorganizować?

Autor odpowiedzi: Uczestnicy Biwaku Liderów Wędrowniczych

Odpowiedź na pytanie musimy zacząć od postawienia sobie kolejnego, które brzmi:

DLACZEGO chcesz zorganizować biwak?

  • Co w takiej formie jest atrakcyjnego dla wędrowników, a co dla Ciebie? Wśród odpowiedzi z pewnością mogłyby się znaleźć poniższe stwierdzenia:
  • Biwak może być przygotowaniem do większego przedsięwzięcia np. obozu – sprawdzianem dla grupy i jej podziału zadań
  • Bycie uczestnikiem podczas biwaku – zwłaszcza pożądane przez wędrowników z „drużyn kadrowych”
  • Udział w biwaku daje możliwość praca nad relacjami w drużynie – łatwiejsze rozwiązywanie konfliktów, poprawa „klimatu”
  • Podczas biwaku jest możliwość obserwacji wędrowników 24h/dobę – stawianie w różnych sytuacjach powoduje przyjmowanie przez nich nowych postaw i zachowań, warto je obserwować i na ich podstawie stawiać kolejne cele wychowawcze

Po takiej szybkiej analizie możemy przejść do sedna sprawy, czyli JAK zorganizować taki biwak? Jak powinna przebiegać praca nad jego organizacją? Przez cały czas prac nad biwakiem powinny przyświecać nam dwie najważniejsze zasady:

  • Przede wszystkim nie należy robić tego samemu! – bardzo ważne, by wędrownicy uczestniczyli w organizacji biwaku od tworzenia jego koncepcji, aż po jego ewaluację! Należy dawać odpowiedzialność i skłaniać do działania – każdy członek dba o grupę, a grupa pilnuje jego
  • Należy wspierać na etapie realizacji zadań – nie wyręczać, ale pomagać i nakierowywać, zwłaszcza, gdy ktoś robi coś po raz pierwszy! Będzie kosztować to więcej pracy, niż jakby zrobiło się to samo samemu, ale długoterminowo i tak jest to dla drużynowego większa oszczędność czasu, nie ma więc żadnego racjonalnego argumentu, by tego nie robić 😉

CO powinno się zadziać na takim biwaku? To zależy od specyfiki i pomysłów środowiska, ale coś, co powinno mieć miejsce na każdym biwaku wędrowniczym to naszym zdaniem:

  • Wędrówka
  • Służba

Leave a Reply

Your email address will not be published.