Wędrówka “Drużyny W”

W miniony weekend (23-25 listopada 2018) we Wrocławiu odbył się drugi zjazd Kursu Drużynowych Wędrowniczych „Drużyna W”. Wśród zadań uczestników znalazło się m.in. zorganizowanie wędrówki po mieście.

Oczywiście wędrówki w tradycyjnym wymiarze (z plecakiem w terenie) mają ogromną wartość (takie też już się podczas kursu odbyły), jednak tym wpisem chcielibyśmy Was zachęcić do tego, by wędrować ze swoimi drużynami także wtedy, gdy jesteście na terenach miejskich – czy to na biwaku, obozie, zimowisku, jak i podczas śródrocznej pracy. Taki rodzaj wędrówki daje dodatkowe możliwości związane z jej przebiegiem, które zdecydowanie warto wykorzystać!
Poniżej przedstawiamy plan wędrówki Drużyny W przygotowany przez sekcję ds. trasy – Jakuba Bielewicza (lidera sekcji), Zosię Sobotę i Mateusza Gawrysiaka – i wykonany przez wszystkich obecnych na wrocławskim zjeździe. Zachęcamy do inspirowania się wypracowanym materiałem!

Celem wędrówki było poznanie Wrocławia na zasadach self-service z użyciem bazy zabytków i aplikacji „Wrocławskie krasnale”.

1. Zastępy ustalały trasę indywidualnie i modyfikowały ją w zależności od potrzeb. Aby zmotywować uczestników i nadać sens wędrówce w centrum miasta, ustalono listę „must-see in Breslau”, która znajduje się poniżej:

Najważniejsze zabytki do zobaczenia:

  • Stary Ratusz
  • Ostrów i Most Tumski
  • Panorama Racławicka (przynajmniej z zewnątrz)
  • Wyspy: Słodowa, Młyńska, Piasek, Bielarska, Daliowa, Tamka
  • gmach Uniwersytetu Wrocławskiego przy Moście Uniwersyteckim
  • Stare Jatki
  • Wzgórze Partyzantów
  • Narodowe Forum Muzyki

Lista dodatkowa (Zabytki-Wrocław.docx)

2. Aby „zwykłe” spacerowanie po Wrocławiu było bardziej urozmaicone, uczestnicy byli zachęceni do zdobywania wrocławskiego znaku rozpoznawczego – krasnali. Wywodzą się one z czasów PRL, kiedy były symbolem ośmieszającym system komunistyczny przez zwolenników ruchu „Pomarańczowej Alternatywy”. Od 2005 są regularnie stawiane w celu promocji i zachęcania do odwiedzania miasta oraz jego konkretnych miejsc.

3. Zasady wędrówki, które obowiązywały podczas kursu:
1) Uczestnicy poruszają się zastępami, zastępy mogą ze sobą współpracować.
2) Zastęp decyduje o obranej trasie, postojach, kolejności poznawania zabytków
3) Każdy zastęp powinien zrealizować listę „must see in Breslau” oraz potwierdzić odnalezienie krasnali na łączną sumę 25 punktów.
4) Wędrówka ma charakter pieszy, natomiast dojazd do Starego Miasta i powrót na bazę może mieć formę dowolną (rower, taksówka, MPK, hulajnoga)
5) Wędrówka od startu do powrotu do bazy trwa 3h i jest to czas nieprzekraczalny.
6) W czasie wędrówki uczestnicy mają dodatkowe zadania do zrealizowania, które wynikają z poprzedzających ją zajęć. Będą podsumowane po wędrówce.
7) W zależności od ustalonej przez siebie trasy, postojów oraz formy dotarcia do centrum zastępy mogą potencjalnie przebyć pieszo od ok. 5 do ok. 15 (lub więcej!) kilometrów.
8) Temperatura przewidywana [stan na 19.11 22:18] w czasie trwania wędrówki to mniej więcej od 0 do 5 stopni Celsjusza. Należy się ubrać adekwatnie do warunków.

phm. Jakub Bielewicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.