W jaki sposób warto angażować wędrowników w działanie na rzecz innych?

W jaki sposób warto angażować wędrowników w działanie na rzecz innych, np. hufca, by sami chcieli to robić i by w ten sposób tworzyli niesamowite wydarzenia?

Autor odpowiedzi: hm.  Marcin Osuch

Projekty społeczne, lokalne wydarzenia, akcje charytatywne czy szeroko pojęta służba – mamy naprawdę wiele możliwości, aby – jako wędrownicy – angażować się w działalność na rzecz innych.

Możemy na przykład wspierać przedsięwzięcia organizowane z ramienia różnych organizacji jako wolontariusze – to wartościowa, ale najprostsza ścieżka, dobra na początek. Przecież możemy też być współorganizatorami lub organizatorami różnych akcji! Ich skala, rodzaj i poziom wykonania zależą od nas – może to być lokalne wydarzenie, trochę większe czy nawet ogólnopolskie!

Wszystko zależy jednak od dobrze zmotywowanych wędrowników i to tu właśnie zaczyna się nasza rola jako ich liderów – niezależnie od tego, co chcemy robić, ważne, by nasi ludzie widzieli w tym sens. Cel musi być dla nich jasny i zrozumiały – wtedy zrobią wszystko, by go osiągnąć!

Wsparciem w tych działaniach mogą być instrumenty metodyczne – stopnie sprawności, uprawnienia i Znaki Służby, korzystajcie z nich przy wspólnym planowaniu pracy! Świadomość celów działania wśród wędrowników to podstawa. Stosując tę jedną prostą zasadę będziecie mieć na swoim koncie wiele wyjątkowych inicjatyw: jednodniowy projekt, akcję społeczną czy wielkie biwaki ogólnochorągwiane, na których dacie innym wędrownikom możliwość szlifowania ich pasji. Wystarczy chcieć, by móc!

Leave a Reply

Your email address will not be published.