Wyjście na zewnątrz?

Co zrobić, gdy drużyna nie chce wyjść gdzieś na zewnątrz – jej członkowie nie chcą brać udziału w imprezach i  kształceniu w hufcu czy poza nim, nie nawiązują nowych znajomości, nie rozwijają się jako grupa?

Autor Odpowiedzi: Uczestnicy Biwaku Liderów Wędrowniczych 2017

W tym przypadku wszystko zależy od przyczyny, z powodu której występuje taki stan rzeczy. Czy wynika to z tego, że wędrownicy nie wiedzą, że można brać udział w tego rodzaju przedsięwzięciach, nie wiedzą, że takie wydarzenia mają miejsce czy może byli gdzieś kiedyś i się zrazili? (więcej…)

Drużynowy na studiach

Uczę się w innym mieście – w jaki sposób powinienem kierować pracą drużyny wędrowniczej, gdy jestem w domu jedynie w weekendy?

autor: pwd. Paulina Osuch

W życiu wielu wędrowników (także drużynowych!) przychodzi taki moment, że wyprowadzają się z domu do innego miasta, by studiować. Warto się wtedy zastanowić – co z drużyną? Prowadzenie drużyny na odległość wymaga od drużynowego samodyscypliny i dużej chęci do jej prowadzenia. Istnieje szereg kwestii, które należy uwzględnić przy planowaniu dalszej działalności: (więcej…)

Drużynowy bez stopnia…

PYTANIE: Jestem niepełnoletnim drużynowym bez stopnia instruktorskiego. W jaki sposób powinienem kierować pracą drużyny, aby moi ludzie nic przez te braki nie tracili?

pwd. Hubert Jezierski

Ukończenie 18 lat nie sprawi, że ktoś z dnia na dzień stanie się bardziej odpowiedzialny. Można być "ogarniętą" osobą w wieku 16 lat, tak samo, jak można być niedojrzałym człowiekiem w wieku lat 21. W sytuacji, gdy drużynowy jest niepełnoletni, uważam, że powinien starać się zachowywać dojrzalej od reszty swoich ludzi, tak, by oni - patrząc na niego – mogli stwierdzić, że "wiek to tylko liczba" (oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu). (więcej…)

Większość drużyny nie posiada żadnego stopnia – jak to zmienić?

Większość drużyny nie posiada żadnego stopnia – jak to zmienić?

hm. Dominika Kaszubowska

Przychodzisz na pierwszą zbiórkę, patrzysz na tych starszych druhów/druhny i chcesz być taki jak on, zdobywać stopnie, sprawności! Wszystko! Dorastasz i dalej to samo – stopnie, stopnie, stopnie, w końcu instruktorskie. Jesteś wędrownikiem i co? Nagle się okazuje, że poszedłeś drogą instruktorską a gdzieś Twój samorozwój się zatracił? Przecież to nie tak! Albo przychodzisz na tyle późno na swoja pierwszą zbiórkę, że pęd za stopniami jest Ci zupełnie obcy. A może w Twojej drużynie nigdy nie zdobywało się stopni wędrowniczych? (więcej…)

Z drużyny wielopoziomowej do wędrowniczej?

Jestem członkiem drużyny wielopoziomowej, odpowiadam za pion wędrowniczy i nie mam swobody działania. Jakie kroki muszę wykonać, aby móc nabrać większej samodzielności?

Autor: hm. Krystian Jabłkowski

Drużyny wielopoziomowe są dobrym narzędziem do realizowania metody harcerskiej, no chyba że nie są… bo jak mówi system metodyczny ZHP – właściwą jednostką do działania wędrowników jest drużyna wędrownicza. Pierwsza z przedstawionych form jest uzasadniona wyłącznie, gdy członków właściwego patrolu jest mniej niż dziewięcioro lub na dany moment brakuje instruktora przeszkolonego z pracy metodyką wędrowniczą. Tyle teorii. (więcej…)

Wychowam następcę …

Co zrobić, gdy - jako drużynowy drużyny wędrowniczej – nie mogę znaleźć następcy albo wiem, że powinienem komuś przekazać drużynę, lecz trudno jest mi się z nią rozstać?

Autor: phm. Michał Ruta

Myślę, że można tutaj powiedzieć o dwóch wyzwaniach kadrowych leżących po przeciwległych biegunach, a mianowicie drużynowy, który poszukuje następcy (bezskutecznie) oraz drużynowy, któremu niespieszno do przekazania drużyny. (więcej…)

Moja drużyna jest zgrana, ale …

Moja drużyna jest zgrana, ale nie jest chętna na integrację z innymi wędrownikami z hufca. Jak sobie z tym problemem poradzić?

hm. Jędrzej Skoryna

W moim środowisku doskonale, jako element integrujący wędrowników między drużynami, sprawdziła się impreza - "Wędrownicza Wyżera". Zaczęło się od tego zdjęcia, które zrobiłem podczas Sejmiku Wędrowniczego w Poznaniu w 2010 roku. (więcej…)

Miejsce drużyny wędrowniczej w hufcu.

Jak rozwiązać sprawę przynależności drużyny wędrowniczej do szczepu lub hufca, aby uniknąć sytuacji, w której drużyna staje się organem zrzeszającym kadrę lub stanowi zespół ludzi „od czarnej roboty” i zaczyna w niej brakować wspólnych, prawdziwie wędrowniczych działań?

Autor: phm. Michał Bień

Ważnym jest, aby zachować wyraźny rozdział tego, co instruktorskie, a co nie. Działalność drużyny wędrowniczej nie powinna nosić znamion pracy instruktorskiej - jeśli tak się dzieje, rozważyć można utworzenie kręgu instruktorskiego, który przeniesie tego rodzaju aktywności do specjalnie do tego przeznaczonej jednostki. W momencie utworzenia kręgu członkowie kadry często rezygnują z aktywnego udzielania się w drużynie wędrowniczej, co ma swoją zaletę - pozwala realizować wędrowniczy program i daje pole do popisu młodszym, szeregowym… (więcej…)

Brak motywacji w drużynie?

W drużynie pojawia się brak motywacji i chęci do pracy oraz zwyczajne lenistwo, brakuje wspólnego celu, do którego dążymy. Jak to zmienić? Jak zachęcić wędrowników do wspólnego działania tak, żeby znowu nie był to tylko słomiany zapał?

Autorzy: uczestnicy Biwaku Liderów Wędrowniczych 2017 (więcej…)