Biwak wędrowników – jak go zorganizować?

Biwak wędrowników - jak go zorganizować?

Autor odpowiedzi: Uczestnicy Biwaku Liderów Wędrowniczych

Odpowiedź na pytanie musimy zacząć od postawienia sobie kolejnego, które brzmi:

DLACZEGO chcesz zorganizować biwak?

  • Co w takiej formie jest atrakcyjnego dla wędrowników, a co dla Ciebie? Wśród odpowiedzi z pewnością mogłyby się znaleźć poniższe stwierdzenia: (więcej…)

W jaki sposób warto angażować wędrowników w działanie na rzecz innych?

W jaki sposób warto angażować wędrowników w działanie na rzecz innych, np. hufca, by sami chcieli to robić i by w ten sposób tworzyli niesamowite wydarzenia?

Autor odpowiedzi: hm.  Marcin Osuch

Projekty społeczne, lokalne wydarzenia, akcje charytatywne czy szeroko pojęta służba - mamy naprawdę wiele możliwości, aby - jako wędrownicy - angażować się w działalność na rzecz innych.

Możemy na przykład wspierać przedsięwzięcia organizowane z ramienia różnych organizacji jako wolontariusze - to wartościowa, ale najprostsza ścieżka, dobra na początek. Przecież możemy też być współorganizatorami lub organizatorami różnych akcji! Ich skala, rodzaj i poziom wykonania zależą od nas - może to być lokalne wydarzenie, trochę większe czy nawet ogólnopolskie!

Wszystko zależy jednak od dobrze zmotywowanych wędrowników i to tu właśnie zaczyna się nasza rola jako ich liderów - niezależnie od tego, co chcemy robić, ważne, by nasi ludzie widzieli w tym sens. Cel musi być dla nich jasny i zrozumiały - wtedy zrobią wszystko, by go osiągnąć!

Wsparciem w tych działaniach mogą być instrumenty metodyczne – stopnie sprawności, uprawnienia i Znaki Służby, korzystajcie z nich przy wspólnym planowaniu pracy! Świadomość celów działania wśród wędrowników to podstawa. Stosując tę jedną prostą zasadę będziecie mieć na swoim koncie wiele wyjątkowych inicjatyw: jednodniowy projekt, akcję społeczną czy wielkie biwaki ogólnochorągwiane, na których dacie innym wędrownikom możliwość szlifowania ich pasji. Wystarczy chcieć, by móc!