Jak współpracować z hufcową Kapitułą Stopni Wędrowniczych?

W mojej drużynie nie ma Kapituły Stopni Wędrowniczych – w jaki sposób powinniśmy współpracować z hufcową, aby próby w niej realizowane były jak najlepsze, a wędrownicy zmotywowani do podejmowania wyzwań?

Autor odpowiedzi: pwd. Weronika Witkowska

Praca bez kapituły w drużynie może wydawać się bardzo trudna, ale niekoniecznie musi do takich należeć - oczywiście warto dążyć do tego, by próby na naramiennik i stopnie wędrownicze były realizowane w środowiskach i formalnie nie potrzeba w tym celu powoływać kapituły. Jednak praktyką jest jej posiadanie, a gdy nie ma takiej możliwości w drużynie, z pomocą przychodzi kapituła hufcowa! (więcej…)

Wielkopolskie Wędrownictwo 2018

Droga Liderko! Drogi Liderze! Udostępniamy Tobie arkusz w którym zapraszamy drużynowych i przybocznych naszych wielkopolskich drużyn wędrowniczych do wspólnej rozmowy. Przygotowaliśmy zestaw pytań dzięki, którym będziemy mogli poznać Wasze drużyny i Wasze działania i jeszcze lepiej przygotować Referatowe formy takie jak np. program instruktorski na wZlocie!   Formularz znajdziesz tutaj: https://goo.gl/forms/5zyk5cfGQgPM5i1y1   Twój poświęcony czas będzie dla nas bezcenny. Jeżeli to możliwe to pomóż nam, aby ten link trafił do drużynowych i przybocznych wędrowniczych w Twoim środowisku.

Jak motywować do zdobywania stopni?

Większość członków mojej drużyny nie ma żadnego stopnia – w jaki sposób powinnam zmotywować ich do rozwoju, by gwiazdki jak najszybciej pojawiły się na ich pagonach?

Autor odpowiedzi: pwd. Agata Pruss

Z przykrością stwierdzam, że problem ten jest dość powszechny i niestety występuje w naprawdę wielu środowiskach - ile to razy zdarzyło mi się na wZlocie czy Watrze patrzeć na wędrownika, słuchać jego wypowiedzi, obserwować działania i wymieniać się z nim doświadczeniami, mając w głowie pytanie „dlaczego on jest nadal młodzikiem?”, „dlaczego jeszcze nie ma gwiazdek na jej pagonach?”… (więcej…)

Jak należy pracować z 10-tym punktem Prawa Harcerskiego w drużynie wędrowniczej?

Jak należy pracować z 10-tym punktem Prawa Harcerskiego w drużynie wędrowniczej, zwłaszcza wtedy, gdy wędrownicy i ich znajomi zaczynają „wchodzić w dorosłość”?

Autor odpowiedzi: hm. Anna Pospieszna

Wierzę, że podstawowym narzędziem pracy jest przykład instruktorski. A przykładem tym jest postawa instruktorska - na którą składają się zachowanie, wiedza i emocje towarzyszące danemu zagadnieniu. Wszystkie te trzy komponenty dają jej autentyczny obraz. (więcej…)