Co zrobić, gdy praca drużyny i większość jej działań zostaje podporządkowana pod jedną specjalność lub zainteresowanie?

Rozpocznę od zaczerpniętej z poradnika metodycznego „Niemała sztuka” definicji:


„Specjalność – to wybrana dziedzina harcerskiego programu wychowawczego, którą w sposób szczególny i pogłębiony zajmują się harcerze zrzeszeni w drużynach i klubach.”

Zwłaszcza w drużynach wędrowniczych praca ze specjalnością czy skupianie się na jednym zainteresowaniu są naturalną konsekwencją dążenia do mistrzostwa w rozwoju pasji przez jej członków – drużyny wędrownicze zazwyczaj są też grupami dobrych znajomych, których łączą nie tylko wspólne harcerskie przygody, ale i hobby. Jest to więc zjawisko całkowicie naturalne, choć może rodzić pewne zagrożenia i nie musi wystąpić w każdym środowisku.

Specjalność w drużynie pozwala na ukierunkowanie pewnego zakresu jej działań. Moje środowisko (45 PDH „Bór” im. gen. Stanisława Sosabowskiego) pracuje ze specjalnością obronną, której pojęcie jest bardzo szerokie – obejmuje strzelectwo, pierwszą pomoc, terenoznawstwo i wiele innych technik. Dzięki specjalności członkowie drużyny mogą jeszcze lepiej wszechstronnie się rozwijać, co w bardzo dobry sposób współpracuje z innymi harcerskimi narzędziami – stopniami, sprawnościami czy uprawnieniami – wspierając kształtowanie postaw. Na przykład poprzez zajęcia linowe uczymy się odpowiedzialności za innych, a pierwsza pomoc buduje w nas empatię i kształtuje gotowość do pomocy potrzebującym.

Specjalność bardzo pomaga ukierunkować działania, ale trzeba uważać, by nie zabiła „harcerskości” i nie przyćmiła innych wartości, które chcemy wszczepić w młodego człowieka. Ze specjalnością obronną wiąże się chociażby ryzyko zabawy w małe wojsko, a zdecydowanie jest to krok w złą stronę.

Precyzyjnie odpowiadając na pytanie – należy znaleźć w tym wszystkim równowagę, by poprzez dobre stosowanie specjalności wspierać pracę z wędrownikami i traktować ją jako rozwinięcie w pracy metodą! Może całą drużyną nie dzielicie jednego zainteresowania? Spróbujcie w takim razie realizować specjalności w zastępach lub patrolach zadaniowych!

Po więcej informacji dotyczących pracy ze specjalnościami warto zajrzeć na https://specjalnosci.zhp.pl/, polecam również obserwować profil Referatu Specjalnościowego Chorągwi Wielkopolskiej (https://www.facebook.com/SpecZHPWlkp/).

Leave a Reply

Your email address will not be published.