Wędrownicy nie mają czasu…

Wędrownicy nie mają czasu, co, w połączeniu ze słabą frekwencją i brakiem zaangażowania, skutkuje tym, że odbywa się w ciągu roku zaledwie kilka zbiórek. Jak sprawić, by harcerstwo było dla nich atrakcyjne?

Autor odpowiedzi: Uczestnicy biwaku liderów 2017

Odpowiedź na to pytanie należy zacząć od klasycznego już „to zależy”. Nie ma czegoś takiego jak brak czasu – są tylko inne priorytety. Zawsze w takich sytuacjach należy szukać źródeł „problemu”. W tym przypadku prawdopodobnie tkwi on w sposobie, w jaki wędrownicy spędzają czas, który mogliby poświęcić na udział w zbiórce. Jeżeli nie mają czasu, bo poświęcają go na rodzinę lub rozwijają swoje pasje czy karierę zawodową, oznacza to, że mają dobrze ustawione wartości w życiu i nauczyli się podejmować mądre wybory – absolutnie nie należy dążyć do zmiany tego stanu rzeczy, możemy sobie pogratulować, bo udało nam się wychować takiego harcerza, na jakim nam powinno zależeć!

Inaczej sytuacja wygląda, gdy harcerstwo jest dla wędrowników nieatrakcyjne. W tym momencie rodzi się pytanie „jak to zmienić?”. Odpowiedzi na nie jest pewnie wiele, jednak za te najbardziej skuteczne uznajemy:

  • Stworzenie wspólnej wizji i celów drużyny, które odpowiadają na potrzeby jej członków – jest to prosty zabieg, który naturalnie zwiększy zaangażowanie wszystkich wędrowników z drużyny w jej współtworzenie i realizację zaplanowanego programu – może to być związane ze specjalnościami czy realizowanymi projektami
  • Inspirowanie wędrowników przez drużynowego – jego zadaniem jest takie kierowanie jednostką, by nie wyręczać jej członków, ale być przykładem i osobą, która rozpala w nich wędrowniczy ogień
  • Stosowanie wyjazdowych form pracy – Artur Andrus w jednym z wywiadów zapytany o harcerstwo powiedział, że dla niego oznacza ono różnorodność, bo to harcerstwo pozwoliło mu pojechać w góry, ale także zobaczyć morze. Miejsc, które mogą odwiedzić wędrownicy jest naprawdę wiele (technicznie rzecz biorąc cały świat!), a  każda taka podróż może ich czegoś nauczyć, nie mówiąc już o tym, że bardzo zgrywają one zespół już na etapie wspólnego planowania wyjazdu
  • Stwarzanie możliwość stałego rozwoju – warto dawać szansę uczenia się czegoś nowego, np.  poprzez próbowanie aktywności, z którymi – gdyby nie harcerstwo – pewnie nigdy nie miałoby się styczności

Leave a Reply

Your email address will not be published.