W jaki sposób pracować z osobami, które sporadycznie angażują się w pracę drużyny?

Co zrobić, gdy członkowie drużyny chcą tylko „brać”, nic od siebie nie dając i stają się „satelitami”, „członkami widmo”, którzy korzystają z wyjazdów i zabaw, a nie wnoszą do drużyny żadnej wartości dodatniej?

hm. Krystian Jabłkowski, kierownik Referatu

W jaki sposób pracować z osobami, które sporadycznie angażują się w pracę drużyny?

W wielu środowiskach funkcjonują osoby ograniczające swoje zaangażowanie w pracę jednostki, krążące wokół niej iodwiedzające ją w różnych momentach jej działania. Takie „wolne elektrony” nie zawsze oznaczają coś niekorzystnego, a sprawnie funkcjonująca drużyna może widzieć we współpracy z nimi dużą szansę. (więcej…)

“Przekraczając granice” – KDW w Armenii

Zgłoszenia na kurs drużynowych wędrowniczych „Przekraczając granice” jeszcze do jutra do północy, zachęcam.

To już druga edycja międzynarodowego Kursu Drużynowych Wędrowniczych „Przekraczając Granice”. Tym razem uczestnicy będą wędrować po Armenii – maleńkim kraju, bogatym w tradycję i historię sięgającą aż starożytnego Urartu. Jest to niecodzienna propozycja skierowana do osób, które na własnej skórze chcą poczuć, jak się pracuje z metodyką wędrowniczą. (więcej…)

Jak wprowadzić samorządność w drużynie wędrowniczej?

Żeby wziąć się za wprowadzanie samorządności, warto na początku odpowiedzieć sobie na pytanie czym właściwie jest.

phm. Weronika Szatkowska, Zespół Wędrowniczy GK

Samorządność, jak sama nazwa wskazuje polega na samodzielnych rządach, czyli samodzielnym podejmowaniu decyzji dotyczących naszej drużyny przez jej członków. W przypadku jednostek wędrowniczych może obejmować tworzenie planu pracy - od celów, przez zamierzenia, a skończywszy na harmonogramie, przygotowania oraz prowadzenie obozu, realizację znaków służb, decydowaniu o formach i miejscach spotkań, koszulkach/chustach/skarpetkach drużyny i panujących zwyczajach. Innymi słowy - wszystko. (więcej…)