Drużynowy bez stopnia…

PYTANIE: Jestem niepełnoletnim drużynowym bez stopnia instruktorskiego. W jaki sposób powinienem kierować pracą drużyny, aby moi ludzie nic przez te braki nie tracili?

pwd. Hubert Jezierski

Ukończenie 18 lat nie sprawi, że ktoś z dnia na dzień stanie się bardziej odpowiedzialny. Można być "ogarniętą" osobą w wieku 16 lat, tak samo, jak można być niedojrzałym człowiekiem w wieku lat 21. W sytuacji, gdy drużynowy jest niepełnoletni, uważam, że powinien starać się zachowywać dojrzalej od reszty swoich ludzi, tak, by oni - patrząc na niego – mogli stwierdzić, że "wiek to tylko liczba" (oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu). (więcej…)

Większość drużyny nie posiada żadnego stopnia – jak to zmienić?

Większość drużyny nie posiada żadnego stopnia – jak to zmienić?

hm. Dominika Kaszubowska

Przychodzisz na pierwszą zbiórkę, patrzysz na tych starszych druhów/druhny i chcesz być taki jak on, zdobywać stopnie, sprawności! Wszystko! Dorastasz i dalej to samo – stopnie, stopnie, stopnie, w końcu instruktorskie. Jesteś wędrownikiem i co? Nagle się okazuje, że poszedłeś drogą instruktorską a gdzieś Twój samorozwój się zatracił? Przecież to nie tak! Albo przychodzisz na tyle późno na swoja pierwszą zbiórkę, że pęd za stopniami jest Ci zupełnie obcy. A może w Twojej drużynie nigdy nie zdobywało się stopni wędrowniczych? (więcej…)

Z drużyny wielopoziomowej do wędrowniczej?

Jestem członkiem drużyny wielopoziomowej, odpowiadam za pion wędrowniczy i nie mam swobody działania. Jakie kroki muszę wykonać, aby móc nabrać większej samodzielności?

Autor: hm. Krystian Jabłkowski

Drużyny wielopoziomowe są dobrym narzędziem do realizowania metody harcerskiej, no chyba że nie są… bo jak mówi system metodyczny ZHP – właściwą jednostką do działania wędrowników jest drużyna wędrownicza. Pierwsza z przedstawionych form jest uzasadniona wyłącznie, gdy członków właściwego patrolu jest mniej niż dziewięcioro lub na dany moment brakuje instruktora przeszkolonego z pracy metodyką wędrowniczą. Tyle teorii. (więcej…)