VIII Wielkopolski wZlot Wędrowników odbędzie się w Krotoszynie w dniach 9-11 marca 2018

Zapraszamy na stronę wzlotu – www.wzlot.zhp.pl

wZlot to popularna nazwa największego wydarzenia wędrowniczego w Chorągwi Wielkopolskiej. Traktowany jako wyróżnienie oraz szansa na realizację dużego przedsięwzięcia dla lokalnego środowiska. Świetna okazja na promocję miasta- gospodarza, a także doskonałe miejsce dla inspirujących spotkań setek ludzi w wieku 15-21 lat. Hasło przewodnie każdego wZlotu brzmi: “Mistrzowie pasji – pasja mistrzostwa”

Chorągwiane spotkania wędrownicze mają swoją długą historię.

Jak to się stało, że wZlot jest wZlotem?

… czyli nie tak krótka historia wZlotów

Sejmiki Wędrownicze 2007 i 2010

Formuła, jakiej doświadczają aktualnie wędrownicy, funkcjonuje od 2011 roku. Wcześniej spotykaliśmy się na Sejmikach Wędrowniczych – ja pamiętam takie dwa. Pierwszy odbył się listopadzie 2007 roku w Koninie. Lepszą od ludzkiej pamięci jest pamięć Internetu, a ta pokazuje:

http://natropie.zhp.pl/index.php/sejmik-kontratakuje-3/
http://www.imxs.pl/ZHP/galeria/thumbnails.php?album=10

Po trzech latach, w marcu 2010 roku, wróciliśmy do idei Sejmików i w gronie ponad 70 wędrowników i instruktorów wędrowniczych dyskutowaliśmy nad najważniejszymi wtedy  dla ruchu wędrowniczego kwestiami – w tym nad raczkującym wtedy tematem obniżenia wieku wędrowniczego do 21 lat. Tu znowu z pomocą przychodzi Internet:

http://www.dokumenty.zhp.wlkp.pl/imprezy/imprezy10/sejmik_wedrowniczy.htm
http://siyokante.blog.onet.pl/2010/03/17/sejmik-wedrowniczy/

Podsumowując w gronie Referatu Wędrowniczego marcowy Sejmik Wędrowniczy doszliśmy do wniosku, że formuła sejmiku to dla nas stanowczo za mało. Uważaliśmy, że potrzebujemy przestrzeni dla spotkań wędrowników nie tylko w celu dyskusji i wymiany doświadczeń, ale czegoś więcej.

Nowa formuła – wZlot

Chcieliśmy, żeby Wielkopolskie Wędrownictwo oznaczało prawdziwą wspólnotę, a coroczne spotkanie było okazją do poznania się, doświadczenia pasji, zainteresowań, a równocześnie dyskusji i wymiany doświadczeń. Był kwiecień 2010 roku, a w nas było jeszcze dużo zapału po sukcesie wakacyjnej Watry w Wielkopolsce.

Chcieliśmy, żeby wszystko otoczone było atmosferą wspólnej zabawy i integracji. Chcieliśmy też ruszyć w Wielkopolskę i przez wspólne działanie z wędrownikami z różnych hufców przygotowywać coroczne święto wielkopolskiego wędrownictwa.

Skąd wzięła się nazwa wZlot? Historycy nadal się sprzeczają się o to kto wymyślił tę nazwę – najprawdopodobniejsza wersja dociera do taty Juliana Dąbrowskiego, ówczesnego kierownika referatu. Ten widząć Julka główkującego nad jakąś szałową nazwą dla zlotu wędrowniczego, od niechcenia, jakby to było oczywiste rzucił – wZlot i tak zostało.

Edycje wZlotu:

  • I Wielkopolski wZlot Wędrowników – Szamotuły 2011 – komendant hm. Julian Dąbrowski
  • II Wielkopolski wZlot Wędrowników – Ostrów Wielkopolski 2012 – komendant phm. Jakub Nowak
  • III Wielkopolski wZlot Wędrowników – Wągrowiec 2013 – komendant phm. Krystian Jabłkowski
  • IV Wielkopolski wZlot Wędrowników – Września 2014 – komendant phm. Maciej Łosiński
  • V Wielkopolski wZlot Wędrowników – Poznań 2015 – komendant phm. Jędrzej Skoryna
  • VI Wielkopolski wZlot Wędrowników – Gniezno 2016 – komendant pwd. Dawid Krieger
  • VII Wielkopolski wZlot Wędrowników – Konin 2017 – komendant phm. Marcin Osuch
  • VIII Wielkopolski wZlot Wędrowników – Krotoszyn 2018

I Wielkopolski wZlot Wędrowników – Szamotuły 2011

Odpowiedzialność i ciężar organizacji pierwszego wZlotu wziął na siebie sam kierownik – Julian Dąbrowski, a do współpracy zaprosiliśmy namiestnictwo wędrownicze z Hufca Szamotuły dowodzone przez Macieja Bąka. Przygotowaniem programu zajęła się Agnieszka Pydzińska. Odkopane w archiwach formularze zgłoszeniowe mówią o 187 uczestnikach (wraz ze Sztabem oraz Gośćmi)

Tutaj, na fanpage’u Referatu Wędrowniczego jedna z nielicznych, ostałych galerii zdjęć 🙂 https://www.facebook.com/media/set/?set=a.372352529516990.88272.372350986183811&type=3

wZlot w Szamotułach obfitował w wiele warsztatów, spotkań z inspirującymi ludźmi (m.in. z dr Mikołajem Sobczakiem – po harcersku zwanym ‘Mixer’, który 10 lat wcześniej był komendantem Gniazda Wielkopolskiego na Zlocie w Gnieźnie, a teraz wraz ze studentami buduje mobilne centra zarządzania kryzysowego czy też nowoczesne szybowce) czy ostatecznie koncert harcerskiego zespołu z Konina “Scouts’ not dead”. Kończąc I Wielkopolski wZlot Wędrowników w Szamotułach prezentacjami wydarzeń wędrowniczych na kolejny rok, wiedzieliśmy, że idziemy w dobrym kierunku oraz że ruszamy w podróż po Wielkopolsce z kolejną edycją imprezy.

II Wielkopolski wZlot Wędrowników – Ostrów Wielkopolski 2012

Zbudowani sukcesem wZlotu, organizację kolejnej jego edycji powierzyliśmy Jakubowi Nowakowi. Podczas tego wZlotu po raz pierwszy pojawiła się koncepcja ścieżek programowych. Wszystkie zajęcia podczas imprezy w Ostrowie zostały zgrupowane w logiczny ciąg zajęć dotyczących danej tematyki.

Ścieżka 1 : Media i społeczeństwo – kształtuj świat
Ścieżka 2: Kultura – zostań artystą
Ścieżka 3: Nauka – praktyka
Ścieżka 4: Turystyczno – podróżniczo – jak i dokąd wyruszyć, ażeby szczęśliwym po
Ścieżka 5: Otwarty rynek pracy
Ścieżka 6: Namiestnikowska

Całość programu koordynowała Dominika Szalonka, która po zakończeniu wZlotu została na długo członkiem naszego Referatu. Podczas wZlotu w Ostrowie odbył się pierwszy duży koncert – zagrała dla nas grupa Pod Dudą!

 

cdn…

hm. Michał Romanowicz

Instruktor Referatu Wędrowniczego
Kierownik Referatu w latach 2013-2016